На данашњи дан
На данашњи дан, 1941.године, авијација нацистичке Немачке под командом генерала Лера, без објаве рата, засула је бомбама небрањени, за зло неспремни, Београд.
У бомбардовању је погинуло више од 2270 људи, а срушено је и оштећено скоро 7000 зграда. Генерал Лер је, на суђењу за ратне злочинце, после рата, рекао да је уништење Народне библиотеке Србије било приоритет и то на лични Хитлеров захтев. У Народној библиотеци је чувано вансеријско благо, са више од пола милиона библиотечких јединица које су обухватале хронолошко раздобље од хиљаду година, које је потицало са територије читаве Европе, а не само Србије.
Планско уништење Народне библиотеке био је највећи појединачни злочин над културном баштином у Другом светском рату. Циљ није било само поробљавање српског народа, већ уништење његовог вишевековног идентитета. Три ваздушна напада на НБС заувек су у прах претворила 1300 средњовековних рукописа, личну библиотеку Вука Караџића, Доситеја Обрадовића, Јанка Шафарика, Ђуре Даничића… Сећање на овај дан је и опомена да народи без сопственог језика, књиге и културне баштине, лако нестају и са мапе историје и са мапе постојећег света. Уместо цвећа, на згариште Народне библиотеке на Косанчићевом венцу, годинама се полажу књиге као симболични знак да њихов значај никад неће бити умањен или превазиђен.
Библиотекарка Марина